Öppet Svenskt Mästerskap J70

Results are final as of 14:00 on August 29, 2021

Overall

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 39, Scoring system: Appendix A
HelmName BOG Nr Båtnamn Klubb Nationalitet R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
R9
 
Nett Total
Mikael Lindqvist 32 1563 Happy Yachting KSSS SWE 2.0 (8.0) 5.0 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 5.0 19.0 27.0
Jonas Kjellberg 16 1088 Intermezzo KSSS SWE 1.0 2.0 7.0 (40.0 BFD) 2.0 3.0 5.0 1.0 2.0 23.0 63.0
Magnus Baltscheffsky 27 273 STUBB KSSS SWE 5.0 5.0 4.0 (12.0) 3.0 5.0 12.0 2.0 6.0 42.0 54.0
Patrik Forsgren 4 786 Team Pro4u KSSS SWE 3.0 3.0 1.0 7.0 4.0 7.0 18.0 4.0 (28.0) 47.0 75.0
Markus Rönnberg 11 673 Alandia Sailing Team ÅSS FIN 6.0 1.0 6.0 3.0 10.0 11.0 (25.0) 9.0 12.0 58.0 83.0
Tomas Skålen 19 272 SPRUCE Segelsällskapet Åmålsviken SWE (21.0) 4.0 10.0 4.0 9.0 6.0 7.0 17.0 11.0 68.0 89.0
Jesper Stålheim 33 1326   KSSS SWE 19.0 9.0 2.0 (30.0) 7.0 13.0 4.0 13.0 14.0 81.0 111.0
Martin Nilsson 2 787   Hjuviks Båtklubb SWE 10.0 6.0 19.0 6.0 26.0 (29.0) 6.0 7.0 4.0 84.0 113.0
Filip Engelbert 15 601 Elvis KSSS SWE 7.0 17.0 8.0 11.0 24.0 2.0 (40.0 DNF) 16.0 1.0 86.0 126.0
Henrik Lundberg 12 1542 Jussi G Åländska Segelsällskapet FIN 9.0 (30.0) 15.0 10.0 6.0 18.0 3.0 8.0 18.0 87.0 117.0
Hans Liljeblad 30 846   KSSS SWE 15.0 12.0 3.0 (40.0 BFD) 20.0 4.0 27.0 6.0 7.0 94.0 134.0
Bo Johannisson 29 713 TYRA KSSS SWE (25.0) 21.0 13.0 8.0 12.0 10.0 8.0 5.0 19.0 96.0 121.0
Tim Nyllinge 6 794 aruba Kungliga Svenska Segelsällskapet SWE 20.0 11.0 14.0 13.0 11.0 9.0 10.0 (25.0) 20.0 108.0 133.0
Klaes Mattsson 24 1290   SFS Sotefjordens segelssällskap SWE 18.0 18.0 16.0 2.0 5.0 27.0 16.0 (32.0) 8.0 110.0 142.0
Brage Jansson 26 73 Posten ÅSS FIN 11.0 10.0 (21.0) 17.0 17.0 16.0 15.0 10.0 16.0 112.0 133.0
Johannes Bergh 9 279 Happy Norrköpings Segelsällskap SWE 17.0 13.0 12.0 16.0 18.0 12.0 21.0 (40.0 UFD) 10.0 119.0 159.0
Rasmus Alnebeck 14 1528 Rita-GKSS GKSS SWE 13.0 19.0 (31.0) 26.0 14.0 17.0 11.0 14.0 13.0 127.0 158.0
Magnus Woxén 22 795 Buckau Ksss SWE 4.0 7.0 24.0 20.0 21.0 20.0 9.0 23.0 (27.0) 128.0 155.0
Anders Hellekant 10 991 Rosa Halmstads segelsällskap SWE 12.0 24.0 9.0 28.0 16.0 8.0 26.0 (34.0) 9.0 132.0 166.0
Ronny Gustavsson 17 119 Honey Ryder KSSS SWE 14.0 15.0 11.0 23.0 15.0 (31.0) 22.0 20.0 22.0 142.0 173.0
Hemming Hanses 23 1056 Almaco Åländska Segelsällskapet FIN 8.0 20.0 18.0 15.0 (32.0) 21.0 17.0 24.0 21.0 144.0 176.0
Fabian Bergman 21 257 Lulu KSSS SWE (40.0 DNF) 40.0 DNS 40.0 DNS 14.0 13.0 19.0 2.0 15.0 3.0 146.0 186.0
Anders Rosenberg 8 281 Dynamant KSSS SWE 16.0 23.0 17.0 25.0 19.0 14.0 13.0 22.0 (26.0) 149.0 175.0
Albin Johnsson 39 1529   Hjuviks Båtklubb SWE (34.0) 16.0 25.0 21.0 25.0 15.0 24.0 12.0 15.0 153.0 187.0
Fredrik Karlsson 7 X STENA KSSS SWE 27.0 14.0 23.0 5.0 37.0 28.0 (40.0 DSQ) 18.0 17.0 169.0 209.0
Magnus Tryselius 35 788 Jungfrusund nordblick Ekerö BK SWE 26.0 29.0 32.0 18.0 22.0 (34.0) 14.0 26.0 30.0 197.0 231.0
Mattias Cederholm 25 1569 Jess Af Strngns Strängnäs Segelsällskap SWE 23.0 (35.0) 29.0 24.0 27.0 33.0 20.0 11.0 31.0 198.0 233.0
Ulf Myrin 36 706 Luna HKKK SWE 22.0 26.0 33.0 22.0 23.0 26.0 23.0 30.0 (34.0) 205.0 239.0
Joakim Hermansson 37 1477 Teknova Albatross Sail Racing Kullaviks Kanot & Kappseglingsklubb SWE 36.0 22.0 36.0 (40.0 DSQ) 8.0 30.0 19.0 27.0 36.0 214.0 254.0
Bengt Falkenberg 31 1476 Teknova Albatross Racing Göteborgs Kungl. Segelsällskap SWE 30.0 25.0 20.0 9.0 29.0 32.0 29.0 (40.0 DNS) 40.0 DNS 214.0 254.0
Tony Svensson 5 793 Gullan Ekerö BK SWE (37.0) 33.0 34.0 19.0 35.0 23.0 35.0 21.0 25.0 225.0 262.0
Ingvar Ferby 18 994 FolkesLivs Ekolns Segelklubb SWE 28.0 36.0 26.0 27.0 (38.0) 24.0 33.0 19.0 38.0 231.0 269.0
Leo Pahlman 28 841 Mariehamns Stad ÅSS FIN 29.0 28.0 28.0 29.0 28.0 35.0 34.0 (37.0) 23.0 234.0 271.0
Per Enockson 13 559 Jazz Nyköpings Segelsällskap SWE 24.0 27.0 (37.0) 31.0 31.0 22.0 36.0 33.0 33.0 237.0 274.0
Johan Carlsson 34 868 Jackal Ekerö Bk SWE 32.0 34.0 22.0 35.0 36.0 (37.0) 31.0 28.0 29.0 247.0 284.0
Johan Fellbom 20 292 Esprit D'équipe KSSS SWE 33.0 32.0 27.0 (40.0 BFD) 39.0 25.0 30.0 29.0 32.0 247.0 287.0
Jan Björnsjö 1 280 Ace Of Base Ekerö Båtklubb SWE 31.0 (40.0 DNF) 40.0 DNS 33.0 33.0 39.0 28.0 31.0 24.0 259.0 299.0
Michael Söderholm 38 623   KSSS SWE 35.0 31.0 30.0 32.0 30.0 36.0 32.0 36.0 (37.0) 262.0 299.0
Björn Nykvist 3 790   KSSS SWE 38.0 (40.0 NSC) 35.0 34.0 34.0 38.0 37.0 35.0 35.0 286.0 326.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
HelmName BOG Nr Båtnamn Klubb Nationalitet Place Points
Jonas Kjellberg 16 1088 Intermezzo KSSS SWE 1 1.0
Mikael Lindqvist 32 1563 Happy Yachting KSSS SWE 2 2.0
Patrik Forsgren 4 786 Team Pro4u KSSS SWE 3 3.0
Magnus Woxén 22 795 Buckau Ksss SWE 4 4.0
Magnus Baltscheffsky 27 273 STUBB KSSS SWE 5 5.0
Markus Rönnberg 11 673 Alandia Sailing Team ÅSS FIN 6 6.0
Filip Engelbert 15 601 Elvis KSSS SWE 7 7.0
Hemming Hanses 23 1056 Almaco Åländska Segelsällskapet FIN 8 8.0
Henrik Lundberg 12 1542 Jussi G Åländska Segelsällskapet FIN 9 9.0
Martin Nilsson 2 787   Hjuviks Båtklubb SWE 10 10.0
Brage Jansson 26 73 Posten ÅSS FIN 11 11.0
Anders Hellekant 10 991 Rosa Halmstads segelsällskap SWE 12 12.0
Rasmus Alnebeck 14 1528 Rita-GKSS GKSS SWE 13 13.0
Ronny Gustavsson 17 119 Honey Ryder KSSS SWE 14 14.0
Hans Liljeblad 30 846   KSSS SWE 15 15.0
Anders Rosenberg 8 281 Dynamant KSSS SWE 16 16.0
Johannes Bergh 9 279 Happy Norrköpings Segelsällskap SWE 17 17.0
Klaes Mattsson 24 1290   SFS Sotefjordens segelssällskap SWE 18 18.0
Jesper Stålheim 33 1326   KSSS SWE 19 19.0
Tim Nyllinge 6 794 aruba Kungliga Svenska Segelsällskapet SWE 20 20.0
Tomas Skålen 19 272 SPRUCE Segelsällskapet Åmålsviken SWE 21 21.0
Ulf Myrin 36 706 Luna HKKK SWE 22 22.0
Mattias Cederholm 25 1569 Jess Af Strngns Strängnäs Segelsällskap SWE 23 23.0
Per Enockson 13 559 Jazz Nyköpings Segelsällskap SWE 24 24.0
Bo Johannisson 29 713 TYRA KSSS SWE 25 25.0
Magnus Tryselius 35 788 Jungfrusund nordblick Ekerö BK SWE 26 26.0
Fredrik Karlsson 7 X STENA KSSS SWE 27 27.0
Ingvar Ferby 18 994 FolkesLivs Ekolns Segelklubb SWE 28 28.0
Leo Pahlman 28 841 Mariehamns Stad ÅSS FIN 29 29.0
Bengt Falkenberg 31 1476 Teknova Albatross Racing Göteborgs Kungl. Segelsällskap SWE 30 30.0
Jan Björnsjö 1 280 Ace Of Base Ekerö Båtklubb SWE 31 31.0
Johan Carlsson 34 868 Jackal Ekerö Bk SWE 32 32.0
Johan Fellbom 20 292 Esprit D'équipe KSSS SWE 33 33.0
Albin Johnsson 39 1529   Hjuviks Båtklubb SWE 34 34.0
Michael Söderholm 38 623   KSSS SWE 35 35.0
Joakim Hermansson 37 1477 Teknova Albatross Sail Racing Kullaviks Kanot & Kappseglingsklubb SWE 36 36.0
Tony Svensson 5 793 Gullan Ekerö BK SWE 37 37.0
Björn Nykvist 3 790   KSSS SWE 38 38.0
Fabian Bergman 21 257 Lulu KSSS SWE DNF 40.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Start: Start 2, Finishes: Place
HelmName BOG Nr Båtnamn Klubb Nationalitet Place Points
Markus Rönnberg 11 673 Alandia Sailing Team ÅSS FIN 1 1.0
Jonas Kjellberg 16 1088 Intermezzo KSSS SWE 2 2.0
Patrik Forsgren 4 786 Team Pro4u KSSS SWE 3 3.0
Tomas Skålen 19 272 SPRUCE Segelsällskapet Åmålsviken SWE 4 4.0
Magnus Baltscheffsky 27 273 STUBB KSSS SWE 5 5.0
Martin Nilsson 2 787   Hjuviks Båtklubb SWE 6 6.0
Magnus Woxén 22 795 Buckau Ksss SWE 7 7.0
Mikael Lindqvist 32 1563 Happy Yachting KSSS SWE 8 8.0
Jesper Stålheim 33 1326   KSSS SWE 9 9.0
Brage Jansson 26 73 Posten ÅSS FIN 10 10.0
Tim Nyllinge 6 794 aruba Kungliga Svenska Segelsällskapet SWE 11 11.0
Hans Liljeblad 30 846   KSSS SWE 12 12.0
Johannes Bergh 9 279 Happy Norrköpings Segelsällskap SWE 13 13.0
Fredrik Karlsson 7 X STENA KSSS SWE 14 14.0
Ronny Gustavsson 17 119 Honey Ryder KSSS SWE 15 15.0
Albin Johnsson 39 1529   Hjuviks Båtklubb SWE 16 16.0
Filip Engelbert 15 601 Elvis KSSS SWE 17 17.0
Klaes Mattsson 24 1290   SFS Sotefjordens segelssällskap SWE 18 18.0
Rasmus Alnebeck 14 1528 Rita-GKSS GKSS SWE 19 19.0
Hemming Hanses 23 1056 Almaco Åländska Segelsällskapet FIN 20 20.0
Bo Johannisson 29 713 TYRA KSSS SWE 21 21.0
Joakim Hermansson 37 1477 Teknova Albatross Sail Racing Kullaviks Kanot & Kappseglingsklubb SWE 22 22.0
Anders Rosenberg 8 281 Dynamant KSSS SWE 23 23.0
Anders Hellekant 10 991 Rosa Halmstads segelsällskap SWE 24 24.0
Bengt Falkenberg 31 1476 Teknova Albatross Racing Göteborgs Kungl. Segelsällskap SWE 25 25.0
Ulf Myrin 36 706 Luna HKKK SWE 26 26.0
Per Enockson 13 559 Jazz Nyköpings Segelsällskap SWE 27 27.0
Leo Pahlman 28 841 Mariehamns Stad ÅSS FIN 28 28.0
Magnus Tryselius 35 788 Jungfrusund nordblick Ekerö BK SWE 29 29.0
Henrik Lundberg 12 1542 Jussi G Åländska Segelsällskapet FIN 30 30.0
Michael Söderholm 38 623   KSSS SWE 31 31.0
Johan Fellbom 20 292 Esprit D'équipe KSSS SWE 32 32.0
Tony Svensson 5 793 Gullan Ekerö BK SWE 33 33.0
Johan Carlsson 34 868 Jackal Ekerö Bk SWE 34 34.0
Mattias Cederholm 25 1569 Jess Af Strngns Strängnäs Segelsällskap SWE 35 35.0
Ingvar Ferby 18 994 FolkesLivs Ekolns Segelklubb SWE 36 36.0
Fabian Bergman 21 257 Lulu KSSS SWE DNS 40.0
Jan Björnsjö 1 280 Ace Of Base Ekerö Båtklubb SWE DNF 40.0
Björn Nykvist 3 790   KSSS SWE NSC 40.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Start: Start 2, Finishes: Place
HelmName BOG Nr Båtnamn Klubb Nationalitet Place Points
Patrik Forsgren 4 786 Team Pro4u KSSS SWE 1 1.0
Jesper Stålheim 33 1326   KSSS SWE 2 2.0
Hans Liljeblad 30 846   KSSS SWE 3 3.0
Magnus Baltscheffsky 27 273 STUBB KSSS SWE 4 4.0
Mikael Lindqvist 32 1563 Happy Yachting KSSS SWE 5 5.0
Markus Rönnberg 11 673 Alandia Sailing Team ÅSS FIN 6 6.0
Jonas Kjellberg 16 1088 Intermezzo KSSS SWE 7 7.0
Filip Engelbert 15 601 Elvis KSSS SWE 8 8.0
Anders Hellekant 10 991 Rosa Halmstads segelsällskap SWE 9 9.0
Tomas Skålen 19 272 SPRUCE Segelsällskapet Åmålsviken SWE 10 10.0
Ronny Gustavsson 17 119 Honey Ryder KSSS SWE 11 11.0
Johannes Bergh 9 279 Happy Norrköpings Segelsällskap SWE 12 12.0
Bo Johannisson 29 713 TYRA KSSS SWE 13 13.0
Tim Nyllinge 6 794 aruba Kungliga Svenska Segelsällskapet SWE 14 14.0
Henrik Lundberg 12 1542 Jussi G Åländska Segelsällskapet FIN 15 15.0
Klaes Mattsson 24 1290   SFS Sotefjordens segelssällskap SWE 16 16.0
Anders Rosenberg 8 281 Dynamant KSSS SWE 17 17.0
Hemming Hanses 23 1056 Almaco Åländska Segelsällskapet FIN 18 18.0
Martin Nilsson 2 787   Hjuviks Båtklubb SWE 19 19.0
Bengt Falkenberg 31 1476 Teknova Albatross Racing Göteborgs Kungl. Segelsällskap SWE 20 20.0
Brage Jansson 26 73 Posten ÅSS FIN 21 21.0
Johan Carlsson 34 868 Jackal Ekerö Bk SWE 22 22.0
Fredrik Karlsson 7 X STENA KSSS SWE 23 23.0
Magnus Woxén 22 795 Buckau Ksss SWE 24 24.0
Albin Johnsson 39 1529   Hjuviks Båtklubb SWE 25 25.0
Ingvar Ferby 18 994 FolkesLivs Ekolns Segelklubb SWE 26 26.0
Johan Fellbom 20 292 Esprit D'équipe KSSS SWE 27 27.0
Leo Pahlman 28 841 Mariehamns Stad ÅSS FIN 28 28.0
Mattias Cederholm 25 1569 Jess Af Strngns Strängnäs Segelsällskap SWE 29 29.0
Michael Söderholm 38 623   KSSS SWE 30 30.0
Rasmus Alnebeck 14 1528 Rita-GKSS GKSS SWE 31 31.0
Magnus Tryselius 35 788 Jungfrusund nordblick Ekerö BK SWE 32 32.0
Ulf Myrin 36 706 Luna HKKK SWE 33 33.0
Tony Svensson 5 793 Gullan Ekerö BK SWE 34 34.0
Björn Nykvist 3 790   KSSS SWE 35 35.0
Joakim Hermansson 37 1477 Teknova Albatross Sail Racing Kullaviks Kanot & Kappseglingsklubb SWE 36 36.0
Per Enockson 13 559 Jazz Nyköpings Segelsällskap SWE 37 37.0
Fabian Bergman 21 257 Lulu KSSS SWE DNS 40.0
Jan Björnsjö 1 280 Ace Of Base Ekerö Båtklubb SWE DNS 40.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Start: Start 2, Finishes: Place
HelmName BOG Nr Båtnamn Klubb Nationalitet Place Points
Mikael Lindqvist 32 1563 Happy Yachting KSSS SWE 1 1.0
Klaes Mattsson 24 1290   SFS Sotefjordens segelssällskap SWE 2 2.0
Markus Rönnberg 11 673 Alandia Sailing Team ÅSS FIN 3 3.0
Tomas Skålen 19 272 SPRUCE Segelsällskapet Åmålsviken SWE 4 4.0
Fredrik Karlsson 7 X STENA KSSS SWE 5 5.0
Martin Nilsson 2 787   Hjuviks Båtklubb SWE 6 6.0
Patrik Forsgren 4 786 Team Pro4u KSSS SWE 7 7.0
Bo Johannisson 29 713 TYRA KSSS SWE 8 8.0
Bengt Falkenberg 31 1476 Teknova Albatross Racing Göteborgs Kungl. Segelsällskap SWE 9 9.0
Henrik Lundberg 12 1542 Jussi G Åländska Segelsällskapet FIN 10 10.0
Filip Engelbert 15 601 Elvis KSSS SWE 11 11.0
Magnus Baltscheffsky 27 273 STUBB KSSS SWE 12 12.0
Tim Nyllinge 6 794 aruba Kungliga Svenska Segelsällskapet SWE 13 13.0
Fabian Bergman 21 257 Lulu KSSS SWE 14 14.0
Hemming Hanses 23 1056 Almaco Åländska Segelsällskapet FIN 15 15.0
Johannes Bergh 9 279 Happy Norrköpings Segelsällskap SWE 16 16.0
Brage Jansson 26 73 Posten ÅSS FIN 17 17.0
Magnus Tryselius 35 788 Jungfrusund nordblick Ekerö BK SWE 18 18.0
Tony Svensson 5 793 Gullan Ekerö BK SWE 19 19.0
Magnus Woxén 22 795 Buckau Ksss SWE 20 20.0
Albin Johnsson 39 1529   Hjuviks Båtklubb SWE 21 21.0
Ulf Myrin 36 706 Luna HKKK SWE 22 22.0
Ronny Gustavsson 17 119 Honey Ryder KSSS SWE 23 23.0
Mattias Cederholm 25 1569 Jess Af Strngns Strängnäs Segelsällskap SWE 24 24.0
Anders Rosenberg 8 281 Dynamant KSSS SWE 25 25.0
Rasmus Alnebeck 14 1528 Rita-GKSS GKSS SWE 26 26.0
Ingvar Ferby 18 994 FolkesLivs Ekolns Segelklubb SWE 27 27.0
Anders Hellekant 10 991 Rosa Halmstads segelsällskap SWE 28 28.0
Leo Pahlman 28 841 Mariehamns Stad ÅSS FIN 29 29.0
Jesper Stålheim 33 1326   KSSS SWE 30 30.0
Per Enockson 13 559 Jazz Nyköpings Segelsällskap SWE 31 31.0
Michael Söderholm 38 623   KSSS SWE 32 32.0
Jan Björnsjö 1 280 Ace Of Base Ekerö Båtklubb SWE 34 33.0
Björn Nykvist 3 790   KSSS SWE 35 34.0
Johan Carlsson 34 868 Jackal Ekerö Bk SWE 36 35.0
Jonas Kjellberg 16 1088 Intermezzo KSSS SWE BFD 40.0
Hans Liljeblad 30 846   KSSS SWE BFD 40.0
Joakim Hermansson 37 1477 Teknova Albatross Sail Racing Kullaviks Kanot & Kappseglingsklubb SWE DSQ 40.0
Johan Fellbom 20 292 Esprit D'équipe KSSS SWE BFD 40.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Start: Start 2, Finishes: Place
HelmName BOG Nr Båtnamn Klubb Nationalitet Place Points
Mikael Lindqvist 32 1563 Happy Yachting KSSS SWE 1 1.0
Jonas Kjellberg 16 1088 Intermezzo KSSS SWE 2 2.0
Magnus Baltscheffsky 27 273 STUBB KSSS SWE 3 3.0
Patrik Forsgren 4 786 Team Pro4u KSSS SWE 4 4.0
Klaes Mattsson 24 1290   SFS Sotefjordens segelssällskap SWE 5 5.0
Henrik Lundberg 12 1542 Jussi G Åländska Segelsällskapet FIN 6 6.0
Jesper Stålheim 33 1326   KSSS SWE 7 7.0
Joakim Hermansson 37 1477 Teknova Albatross Sail Racing Kullaviks Kanot & Kappseglingsklubb SWE 8 8.0
Tomas Skålen 19 272 SPRUCE Segelsällskapet Åmålsviken SWE 9 9.0
Markus Rönnberg 11 673 Alandia Sailing Team ÅSS FIN 10 10.0
Tim Nyllinge 6 794 aruba Kungliga Svenska Segelsällskapet SWE 11 11.0
Bo Johannisson 29 713 TYRA KSSS SWE 12 12.0
Fabian Bergman 21 257 Lulu KSSS SWE 13 13.0
Rasmus Alnebeck 14 1528 Rita-GKSS GKSS SWE 14 14.0
Ronny Gustavsson 17 119 Honey Ryder KSSS SWE 15 15.0
Anders Hellekant 10 991 Rosa Halmstads segelsällskap SWE 16 16.0
Brage Jansson 26 73 Posten ÅSS FIN 17 17.0
Johannes Bergh 9 279 Happy Norrköpings Segelsällskap SWE 18 18.0
Anders Rosenberg 8 281 Dynamant KSSS SWE 19 19.0
Hans Liljeblad 30 846   KSSS SWE 20 20.0
Magnus Woxén 22 795 Buckau Ksss SWE 21 21.0
Magnus Tryselius 35 788 Jungfrusund nordblick Ekerö BK SWE 22 22.0
Ulf Myrin 36 706 Luna HKKK SWE 23 23.0
Filip Engelbert 15 601 Elvis KSSS SWE 24 24.0
Albin Johnsson 39 1529   Hjuviks Båtklubb SWE 25 25.0
Martin Nilsson 2 787   Hjuviks Båtklubb SWE 26 26.0
Mattias Cederholm 25 1569 Jess Af Strngns Strängnäs Segelsällskap SWE 27 27.0
Leo Pahlman 28 841 Mariehamns Stad ÅSS FIN 28 28.0
Bengt Falkenberg 31 1476 Teknova Albatross Racing Göteborgs Kungl. Segelsällskap SWE 29 29.0
Michael Söderholm 38 623   KSSS SWE 30 30.0
Per Enockson 13 559 Jazz Nyköpings Segelsällskap SWE 31 31.0
Hemming Hanses 23 1056 Almaco Åländska Segelsällskapet FIN 32 32.0
Jan Björnsjö 1 280 Ace Of Base Ekerö Båtklubb SWE 33 33.0
Björn Nykvist 3 790   KSSS SWE 34 34.0
Tony Svensson 5 793 Gullan Ekerö BK SWE 35 35.0
Johan Carlsson 34 868 Jackal Ekerö Bk SWE 36 36.0
Fredrik Karlsson 7 X STENA KSSS SWE 37 37.0
Ingvar Ferby 18 994 FolkesLivs Ekolns Segelklubb SWE 38 38.0
Johan Fellbom 20 292 Esprit D'équipe KSSS SWE 39 39.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Start: Start 2, Finishes: Place
HelmName BOG Nr Båtnamn Klubb Nationalitet Place Points
Mikael Lindqvist 32 1563 Happy Yachting KSSS SWE 1 1.0
Filip Engelbert 15 601 Elvis KSSS SWE 2 2.0
Jonas Kjellberg 16 1088 Intermezzo KSSS SWE 3 3.0
Hans Liljeblad 30 846   KSSS SWE 4 4.0
Magnus Baltscheffsky 27 273 STUBB KSSS SWE 5 5.0
Tomas Skålen 19 272 SPRUCE Segelsällskapet Åmålsviken SWE 6 6.0
Patrik Forsgren 4 786 Team Pro4u KSSS SWE 7 7.0
Anders Hellekant 10 991 Rosa Halmstads segelsällskap SWE 8 8.0
Tim Nyllinge 6 794 aruba Kungliga Svenska Segelsällskapet SWE 9 9.0
Bo Johannisson 29 713 TYRA KSSS SWE 10 10.0
Markus Rönnberg 11 673 Alandia Sailing Team ÅSS FIN 11 11.0
Johannes Bergh 9 279 Happy Norrköpings Segelsällskap SWE 12 12.0
Jesper Stålheim 33 1326   KSSS SWE 13 13.0
Anders Rosenberg 8 281 Dynamant KSSS SWE 14 14.0
Albin Johnsson 39 1529   Hjuviks Båtklubb SWE 15 15.0
Brage Jansson 26 73 Posten ÅSS FIN 16 16.0
Rasmus Alnebeck 14 1528 Rita-GKSS GKSS SWE 17 17.0
Henrik Lundberg 12 1542 Jussi G Åländska Segelsällskapet FIN 18 18.0
Fabian Bergman 21 257 Lulu KSSS SWE 19 19.0
Magnus Woxén 22 795 Buckau Ksss SWE 20 20.0
Hemming Hanses 23 1056 Almaco Åländska Segelsällskapet FIN 21 21.0
Per Enockson 13 559 Jazz Nyköpings Segelsällskap SWE 22 22.0
Tony Svensson 5 793 Gullan Ekerö BK SWE 23 23.0
Ingvar Ferby 18 994 FolkesLivs Ekolns Segelklubb SWE 24 24.0
Johan Fellbom 20 292 Esprit D'équipe KSSS SWE 25 25.0
Ulf Myrin 36 706 Luna HKKK SWE 26 26.0
Klaes Mattsson 24 1290   SFS Sotefjordens segelssällskap SWE 27 27.0
Fredrik Karlsson 7 X STENA KSSS SWE 28 28.0
Martin Nilsson 2 787   Hjuviks Båtklubb SWE 29 29.0
Joakim Hermansson 37 1477 Teknova Albatross Sail Racing Kullaviks Kanot & Kappseglingsklubb SWE 30 30.0
Ronny Gustavsson 17 119 Honey Ryder KSSS SWE 31 31.0
Bengt Falkenberg 31 1476 Teknova Albatross Racing Göteborgs Kungl. Segelsällskap SWE 32 32.0
Mattias Cederholm 25 1569 Jess Af Strngns Strängnäs Segelsällskap SWE 33 33.0
Magnus Tryselius 35 788 Jungfrusund nordblick Ekerö BK SWE 34 34.0
Leo Pahlman 28 841 Mariehamns Stad ÅSS FIN 35 35.0
Michael Söderholm 38 623   KSSS SWE 36 36.0
Johan Carlsson 34 868 Jackal Ekerö Bk SWE 37 37.0
Björn Nykvist 3 790   KSSS SWE 38 38.0
Jan Björnsjö 1 280 Ace Of Base Ekerö Båtklubb SWE 39 39.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Start: Start 2, Finishes: Place
HelmName BOG Nr Båtnamn Klubb Nationalitet Place Points
Mikael Lindqvist 32 1563 Happy Yachting KSSS SWE 1 1.0
Fabian Bergman 21 257 Lulu KSSS SWE 2 2.0
Henrik Lundberg 12 1542 Jussi G Åländska Segelsällskapet FIN 3 3.0
Jesper Stålheim 33 1326   KSSS SWE 4 4.0
Jonas Kjellberg 16 1088 Intermezzo KSSS SWE 5 5.0
Martin Nilsson 2 787   Hjuviks Båtklubb SWE 6 6.0
Tomas Skålen 19 272 SPRUCE Segelsällskapet Åmålsviken SWE 7 7.0
Bo Johannisson 29 713 TYRA KSSS SWE 8 8.0
Magnus Woxén 22 795 Buckau Ksss SWE 9 9.0
Tim Nyllinge 6 794 aruba Kungliga Svenska Segelsällskapet SWE 10 10.0
Rasmus Alnebeck 14 1528 Rita-GKSS GKSS SWE 11 11.0
Magnus Baltscheffsky 27 273 STUBB KSSS SWE 12 12.0
Anders Rosenberg 8 281 Dynamant KSSS SWE 13 13.0
Magnus Tryselius 35 788 Jungfrusund nordblick Ekerö BK SWE 14 14.0
Brage Jansson 26 73 Posten ÅSS FIN 15 15.0
Klaes Mattsson 24 1290   SFS Sotefjordens segelssällskap SWE 16 16.0
Hemming Hanses 23 1056 Almaco Åländska Segelsällskapet FIN 17 17.0
Patrik Forsgren 4 786 Team Pro4u KSSS SWE 18 18.0
Joakim Hermansson 37 1477 Teknova Albatross Sail Racing Kullaviks Kanot & Kappseglingsklubb SWE 19 19.0
Mattias Cederholm 25 1569 Jess Af Strngns Strängnäs Segelsällskap SWE 20 20.0
Johannes Bergh 9 279 Happy Norrköpings Segelsällskap SWE 21 21.0
Ronny Gustavsson 17 119 Honey Ryder KSSS SWE 22 22.0
Ulf Myrin 36 706 Luna HKKK SWE 24 23.0
Albin Johnsson 39 1529   Hjuviks Båtklubb SWE 25 24.0
Markus Rönnberg 11 673 Alandia Sailing Team ÅSS FIN 26 25.0
Anders Hellekant 10 991 Rosa Halmstads segelsällskap SWE 27 26.0
Hans Liljeblad 30 846   KSSS SWE 28 27.0
Jan Björnsjö 1 280 Ace Of Base Ekerö Båtklubb SWE 29 28.0
Bengt Falkenberg 31 1476 Teknova Albatross Racing Göteborgs Kungl. Segelsällskap SWE 30 29.0
Johan Fellbom 20 292 Esprit D'équipe KSSS SWE 31 30.0
Johan Carlsson 34 868 Jackal Ekerö Bk SWE 32 31.0
Michael Söderholm 38 623   KSSS SWE 33 32.0
Ingvar Ferby 18 994 FolkesLivs Ekolns Segelklubb SWE 34 33.0
Leo Pahlman 28 841 Mariehamns Stad ÅSS FIN 35 34.0
Tony Svensson 5 793 Gullan Ekerö BK SWE 36 35.0
Per Enockson 13 559 Jazz Nyköpings Segelsällskap SWE 37 36.0
Björn Nykvist 3 790   KSSS SWE 38 37.0
Filip Engelbert 15 601 Elvis KSSS SWE DNF 40.0
Fredrik Karlsson 7 X STENA KSSS SWE DSQ 40.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Start: Start 2, Finishes: Place
HelmName BOG Nr Båtnamn Klubb Nationalitet Place Points
Jonas Kjellberg 16 1088 Intermezzo KSSS SWE 1 1.0
Magnus Baltscheffsky 27 273 STUBB KSSS SWE 2 2.0
Mikael Lindqvist 32 1563 Happy Yachting KSSS SWE 3 3.0
Patrik Forsgren 4 786 Team Pro4u KSSS SWE 4 4.0
Bo Johannisson 29 713 TYRA KSSS SWE 5 5.0
Hans Liljeblad 30 846   KSSS SWE 6 6.0
Martin Nilsson 2 787   Hjuviks Båtklubb SWE 7 7.0
Henrik Lundberg 12 1542 Jussi G Åländska Segelsällskapet FIN 8 8.0
Markus Rönnberg 11 673 Alandia Sailing Team ÅSS FIN 9 9.0
Brage Jansson 26 73 Posten ÅSS FIN 10 10.0
Mattias Cederholm 25 1569 Jess Af Strngns Strängnäs Segelsällskap SWE 11 11.0
Albin Johnsson 39 1529   Hjuviks Båtklubb SWE 12 12.0
Jesper Stålheim 33 1326   KSSS SWE 13 13.0
Rasmus Alnebeck 14 1528 Rita-GKSS GKSS SWE 14 14.0
Fabian Bergman 21 257 Lulu KSSS SWE 15 15.0
Filip Engelbert 15 601 Elvis KSSS SWE 16 16.0
Tomas Skålen 19 272 SPRUCE Segelsällskapet Åmålsviken SWE 17 17.0
Fredrik Karlsson 7 X STENA KSSS SWE 18 18.0
Ingvar Ferby 18 994 FolkesLivs Ekolns Segelklubb SWE 19 19.0
Ronny Gustavsson 17 119 Honey Ryder KSSS SWE 20 20.0
Tony Svensson 5 793 Gullan Ekerö BK SWE 21 21.0
Anders Rosenberg 8 281 Dynamant KSSS SWE 22 22.0
Magnus Woxén 22 795 Buckau Ksss SWE 23 23.0
Hemming Hanses 23 1056 Almaco Åländska Segelsällskapet FIN 24 24.0
Tim Nyllinge 6 794 aruba Kungliga Svenska Segelsällskapet SWE 25 25.0
Magnus Tryselius 35 788 Jungfrusund nordblick Ekerö BK SWE 26 26.0
Joakim Hermansson 37 1477 Teknova Albatross Sail Racing Kullaviks Kanot & Kappseglingsklubb SWE 27 27.0
Johan Carlsson 34 868 Jackal Ekerö Bk SWE 28 28.0
Johan Fellbom 20 292 Esprit D'équipe KSSS SWE 29 29.0
Ulf Myrin 36 706 Luna HKKK SWE 30 30.0
Jan Björnsjö 1 280 Ace Of Base Ekerö Båtklubb SWE 31 31.0
Klaes Mattsson 24 1290   SFS Sotefjordens segelssällskap SWE 32 32.0
Per Enockson 13 559 Jazz Nyköpings Segelsällskap SWE 33 33.0
Anders Hellekant 10 991 Rosa Halmstads segelsällskap SWE 34 34.0
Björn Nykvist 3 790   KSSS SWE 35 35.0
Michael Söderholm 38 623   KSSS SWE 36 36.0
Leo Pahlman 28 841 Mariehamns Stad ÅSS FIN 37 37.0
Johannes Bergh 9 279 Happy Norrköpings Segelsällskap SWE UFD 40.0
Bengt Falkenberg 31 1476 Teknova Albatross Racing Göteborgs Kungl. Segelsällskap SWE DNS 40.0

R9

Start: Start 1, Finishes: Place
Start: Start 2, Finishes: Place
HelmName BOG Nr Båtnamn Klubb Nationalitet Place Points
Filip Engelbert 15 601 Elvis KSSS SWE 1 1.0
Jonas Kjellberg 16 1088 Intermezzo KSSS SWE 2 2.0
Fabian Bergman 21 257 Lulu KSSS SWE 3 3.0
Martin Nilsson 2 787   Hjuviks Båtklubb SWE 4 4.0
Mikael Lindqvist 32 1563 Happy Yachting KSSS SWE 5 5.0
Magnus Baltscheffsky 27 273 STUBB KSSS SWE 6 6.0
Hans Liljeblad 30 846   KSSS SWE 7 7.0
Klaes Mattsson 24 1290   SFS Sotefjordens segelssällskap SWE 8 8.0
Anders Hellekant 10 991 Rosa Halmstads segelsällskap SWE 9 9.0
Johannes Bergh 9 279 Happy Norrköpings Segelsällskap SWE 10 10.0
Tomas Skålen 19 272 SPRUCE Segelsällskapet Åmålsviken SWE 11 11.0
Markus Rönnberg 11 673 Alandia Sailing Team ÅSS FIN 12 12.0
Rasmus Alnebeck 14 1528 Rita-GKSS GKSS SWE 13 13.0
Jesper Stålheim 33 1326   KSSS SWE 14 14.0
Albin Johnsson 39 1529   Hjuviks Båtklubb SWE 15 15.0
Brage Jansson 26 73 Posten ÅSS FIN 16 16.0
Fredrik Karlsson 7 X STENA KSSS SWE 17 17.0
Henrik Lundberg 12 1542 Jussi G Åländska Segelsällskapet FIN 18 18.0
Bo Johannisson 29 713 TYRA KSSS SWE 19 19.0
Tim Nyllinge 6 794 aruba Kungliga Svenska Segelsällskapet SWE 20 20.0
Hemming Hanses 23 1056 Almaco Åländska Segelsällskapet FIN 21 21.0
Ronny Gustavsson 17 119 Honey Ryder KSSS SWE 22 22.0
Leo Pahlman 28 841 Mariehamns Stad ÅSS FIN 23 23.0
Jan Björnsjö 1 280 Ace Of Base Ekerö Båtklubb SWE 24 24.0
Tony Svensson 5 793 Gullan Ekerö BK SWE 25 25.0
Anders Rosenberg 8 281 Dynamant KSSS SWE 26 26.0
Magnus Woxén 22 795 Buckau Ksss SWE 27 27.0
Patrik Forsgren 4 786 Team Pro4u KSSS SWE 28 28.0
Johan Carlsson 34 868 Jackal Ekerö Bk SWE 29 29.0
Magnus Tryselius 35 788 Jungfrusund nordblick Ekerö BK SWE 30 30.0
Mattias Cederholm 25 1569 Jess Af Strngns Strängnäs Segelsällskap SWE 31 31.0
Johan Fellbom 20 292 Esprit D'équipe KSSS SWE 32 32.0
Per Enockson 13 559 Jazz Nyköpings Segelsällskap SWE 33 33.0
Ulf Myrin 36 706 Luna HKKK SWE 34 34.0
Björn Nykvist 3 790   KSSS SWE 35 35.0
Joakim Hermansson 37 1477 Teknova Albatross Sail Racing Kullaviks Kanot & Kappseglingsklubb SWE 36 36.0
Michael Söderholm 38 623   KSSS SWE 37 37.0
Ingvar Ferby 18 994 FolkesLivs Ekolns Segelklubb SWE 38 38.0
Bengt Falkenberg 31 1476 Teknova Albatross Racing Göteborgs Kungl. Segelsällskap SWE DNS 40.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com